مقالات

1395-10-21

نویسنده : علی ناظمی

گردشگری غذایی

گردشگری غذایی یکی از انواع گردشگری است که در مناطق مختلف دنیا به اشکال گوناگونی تعریف می شود و مفهوم گسترده ای دارد. گردشگری غذایی، جستجوی غذاها و نوشیدنی های خاص مناطق مختلف و لذت بردن از آن است. غذا علاوه بر نخستین نیاز هر انسان، در خود فرهنگ و آداب و رسوم مردم بومی یک منطقه را جای داده است.

مصرف غذا گاهی یک سوم از کل هزینه گردشگر را به خود اختصاص می‌دهد، از این رو می‌توان به آن به عنوان بخش درآمدزای گردشگری نگاهی ویژه داشت. چرا که گردشگران اگر نه با انگیزه لذت که با انگیزه بقا نیازمند رفع گرسنگی هستند.
 کشورهای مسلمان مانند ترکیه، مالزی و لبنان با برگزاری جشنواره‌های سفره‌های افطار در ماه رمضان در صدد جذب گردشگران برآمده‌اند. سفره‌هایی با تنوع بسیار که شامل انواع آش، حلوا، شیرینی و پیش غذاست، سبب شده تا این جشنواره‌ها تبدیل به یکی از جاذبه‌های گردشگری در کشورهای مختلف شود.
مالزی با شعار «غذای حلال» وارد صنعت گردشگری شده و از این راه توریست های بسیاری را نیز جذب کرده است. به طوری که دولت مالزی در نظر دارد با توسعه جایگاه گردشگری غذا امکان جذب 36 میلیون گردشگر تا سال 2020 را فراهم آورد. آنها مالزی را یکی از معدود کشورهایی که قادر به عرضه غذاهای متنوع است معرفی کرده اند و معتقدند بهشت تنوع غذایی در جهان به واسطه ویژگی‌هایی است که این کشور دارد.
گردشگری غذا، ترفند جدیدی است که در کنار مناطق تاریخی و باستانی پرو گردشگران را به سمت این کشور می‌کشاند. کشور پرو از بیش از دو هزار نوع سوپ و 250 پیش غذای سنتی و هزاران نوع خوراک محلی برخوردار است.
پرو یکی از متنوع ترین کشورهای جهان از نظر خوراک است و این تنوع موجب جذب گردشگران از موزه‌ها به سمت رستوران‌های این کشور خواهد شد.
مکتب آشپزي ايراني نیز يکي از سه مکتب اصلي خوراک در کنار مکاتب آشپزي رومي و چيني است و بسيار جالب است که در ايران اين فرصت گردشگري بيشتر در مناطقي وجود دارد که در زمينه گردشگري روستايي و کشاورزي فعال هستند.
بعنوان مثال مازندران و گيلان يک قطب گردشگري غذايي در ايران بشمار مي‏ آيند و چه خوب است که غذاهاي اين خطه از کشور هنوز زنده بوده و در رستوران ها و محافل غذايي ارائه مي‏شود.
کشور ما موقعيت هاي جغرافيايي متفاوتی دارد که منجر به تنوع غذایی بسیار بالایی شده است و در عین حال، ما به گردشگری غذایی کشور خود توجه نکرده ایم و هنوز غذاهاي بومي مناطق خود را نمي شناسيم، هنوز نمي‏دانيم که چرا میرزا قاسمی استانهای شمالی و یا آبگوشت استانهای آذری زبان، زبانزد خاص و عام است...

برای مشاوره در زمینه کسب و کار گردشگری خود با ما تماس بگیرید.

02126655247

02122208937

09021160645