مقالات

1396-4-28

نویسنده : علی ناظمی

توسعه پایدار و تأثیر اقتصادی، زیست محیطی آن بر گردشگری

در مقالات پیشین به توسعه پایدار پرداختیم و سه زمینه اصلی آن، یعنی زمینه های زیست محیطی، اقتصادی و جامعه شناسی را معرفی کردیم. در همین راستا، سازمان جهانی گردشگری گام هایی برداشته است، در این مجموعه مقالات به محاسن توسعه پایدار و تأثیر اقتصادی آنها می پردازیم.

  • کاهش نابرابری در داخل و بین کشورها:

گردشگری ابزاری قوی برای توسعه ارتباطات و کاهش نا برابری های اجتماعی است و می تواند عاملی مهم برای احیای بافت روستایی و توسعه بافت شهری شود. همچنین می تواند به توسعه اقتصادی کشورها برای جلوگیری از رکود و مشکلات احتمالی نیز کمک کند. در سال  ۲۰۱۴ به طور میانگین، کشورهای توسعه یافته در حدود ۱۶/۴ میلیارد دلار از گردشگری درآمد زایی کرده اند. با این افزایش بودجه، پروژه های عمرانی در کشورها نیز سریعتر پیش می روند و روند توسعه پایدار سرعت بیشتری به خود می گیرد.

  • ساخت شهرها و شهرک هایی ایمن و پایدار:

توسعه پایدار درگردشگری، این پتانسیل را دارد تا پیشرفت زیر ساخت های شهری را تسریع کند ، هم چنین منجر به حفظ و بازسازی مناطق در حال فروپاشی و نابودی و ترویج میراث فرهنگی این مناطق می شود؛ سرمایه گذاری بیشتر در ایجاد زیر ساخت های سبز، کاهش آلودگی هوا و حفاظت از مناطق تحت کنترل نیز از کارهایی است که ساکنان آن بخش ها و هم گردشگران را منتفع می کند.

توسعه پایدار در گردشگری نقشی مهم در سرعت بخشی به تغییر جهانی دارد. در همین راستا توسعه و اجرای ابزاری برای نظارت بر اثرات توسعه پایدار در گردشگری باعث ایجاد شغل، ترویج فرهنگ و محصولات محلی آن منطقه می شود. برنامه گردشگری پایدار، برنامه ای ۱۰ ساله برای اصلاح الگوهای مصرف و تولید پایدار است. از جمله ابتکارات کارآمد آن، منابعی ست که منجر به افزایش نتایج اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی می شود.*

  • اقدام فوری برای مبارزه با تغییرات اقلیمی:

گردشگری در تغییرات آب و هوایی بسیار مؤثر است، این تأثیر به حدی است که می تواند باعث آلودگی بیشتر آب و هوا و در نتیجه نابودی محیط زیست شود، البته این تأثیر در صورتی که در قالب توسعه پایدار در آید می تواند به کاهش مصرف انرژی و انتقال به منابع انرژی تجدید پذیر کمک کند.*

  • حفاظت و استفاده پایدار از اقیانوس ها، دریاها و منابع دریایی:

گردشگری ساحلی و دریایی سهم مهمی از گردشگری دارند که توسعه آنها باید بخشی مهم از مدیریت منابع آبی باشد؛ به منظور کمک به اکو سیستم منابع آبی و بر اساس گزارشات، تا پایان سال ۲۰۳۰  افزایش سود آوری اقتصادی و استفاده پایدار از منابع دریایی باید شامل مدیریت ماهیگیری ، شکار و به طور کلی گردشگری ساحلی باشد.

شایان ذکر است که این موارد فقط بخشی از توسعه پایدار و تأثیرات اقتصادی آن هستند.

*به نقل از وبسایت سازمان گردشگری جهانی

با ما در تماس باشید.

۰۲۱۲۲۲۰۸۹۳۷

۰۲۱۲۶۶۵۵۲۴۷

۰۹۰۲۱۱۶۰۶۴۵