مقالات

1396-4-25

نویسنده : مهلا رضایی

فانوس در تونس (۱): تونس الهام بخش

حتما شما اون لطیفه معروف رو شنیدین که میگه طرف میخواست بره تونس ، اما نتونس!! ولی ما قراره بریم تونس و میتونیم .

تونس کشوری تو شمال آفریقاست ، درست جنوب دریای مدیترانه . پایتخت این کشور هم شهر تونس هست . اینجا یه کشور گرم و خشکه ولی قسمت های شمالی که به دریا نزدیکتره سرسبزه و حتی جنگل هم داره . اینجا کوه هم داره ولی تقریبا همه کم ارتفاع هستند ، به خاطر نزدیکی به دریا و وجود کوه ها آب و هوای اینجا معتدل تر و بهتر از کشور های دیگه آفریقاییه. مردم بیشتر به زبان عربی صحبت میکنن ولی مردم زبان عربی رو به شیوه خاصی صحبت میکنند، اینجا درصد کمی از افراد به زبان فرانسه هم میتونن صحبت کنن . فرهنگ مردم تونس به خاطر ورود فرهنگ های مختلف به اینجا از تنوع زیادی برخورداره ، مردم اینجا مسلمان هستند و در کنار مذهبی بودنشون مدرن هم هستند و اعتقاد دارن میشه در کنار فعالیت های اجتماعی و آزادی که دارن مومن هم باشن .

اینجا باغ های زیتون ، ساحل طلایی و دریای نیلگون ، بنا ها و آثار ارزشمند از فرهنگ های مختلف رو میتونی ببینی .

زیباترین بن بست دنیا تو تونس قراره داره ، منطقه ی سیدی بو سعید منطقه ای هست که به خاطر استفاده از رنگ آبی تو کل شهر معروف شده و آرامش خاصی تو این منطقه حاکمه . اینجا گردشگران میتونن چای با نعنا بخورن و به موسیقی سنتی گوش کنن ، تو کوچه های شهر قدم بزنن و صنایع دستی مردم محلی رو ببینن و خرید کنن .

کلیسای سنت لوئیس که تو تپه های باستانی کارتاژ قرار داره ، این کلیسا روی تپه ی بیرسا هست ‌. این کلیسا ، کلیسای سنتی کاتولیک های رومی بوده و معماری بیزانسی داره و به خاطر این که مساحت کمی داره و کوچیکه فقط مراسم های مذهبی خاص اینجا برگزار میشه . اینجا به خاطر معماری و تزئینات و قدیمی بودنش مورد توجه افراد زیادیه.

مسجد زیتونیه یکی از مساجد قدیمی اینجا و بنای بازمانده از قرن هفتم هجریه و از اعتبار و ارزش خاصی بین مردم برخورداره ، معماری مذهبی اون با فرهنگ و باورهای مردم مطابقه. تو دوره های قبل مسجد محل تدریس بوده و نام این بنا به خاطر تدریس زیر درختان زیتون به زیتونیه معروف شده .

موزه باردو قدیمی ترین و بزرگترین موزه در تونسه. تو این موزه موزائیک ها و سنگ های قدیمی نمایش داده میشه و آثار به ترتیب دوره های تاریخی قرار دارن . تو این موزه اتاق های زیادی قرار داره و نام این اتاق ها با توجه به آثاری که از هر منطقه پیدا میشه ، نام گذاری میشه مثلا تو اتاق دوگا که نام شهرک رومی نزدیک تونس هست موزائیک هایی از این منطقه نگهداری میشه . تو این موزه بخش های مسیحیت ، رومی و اسلامی هم داره که بخش رومی از اعتبار ویژه ای برخورداره چون تو این بخش گلدان های منقوشی هست که خاکستر قربانیان خدایان رومی اینجا نگهداری میشه .

به تونس زیبا ترین و غنی ترین کشور آفریقا بیایین تا از دیدن این زیبایی ها لذت ببرین .

اگر به نظرت این اطلاعات جالب بود، برای دوستات هم بفرست.

راستی!!!!!! میتونی اطلاعات شهرها و کشورهای دیگه رو اینجا ببینی.

https://goo.gl/zC4l8c