مقالات

1396-4-21

نویسنده : تیم تولید محتوا B2BNET

فانوس در موزه(۹): موزه واتیکان

واتیکان به کشور مستقل تو رم ایتالیا ست . واتیکان محل اقامت پاپ و مرکز کلیسای کاتولیکه . خیلی برام جالبه که یه کشور که کوچیکترین کشور جهانه چطوری وسط یه کشور دیگه قرار داره !! این اقتدار پاپ و کاتولیک ها رو به رخ همه میکشه . این کشور رویداد های سیاه زیادی رو به خودش دیده مثل محاکمه گالیله ، سوزاندن جرنوبرنادو ولی در کنار این همه اتفاق های بد ، زیبایی خاصی داره . این کشور وسط شهر رم قرار داره و قلعه ماننده و با دیوار هایی احاطه شده و ۶ دروازه داره ، بعد از میدون زیبایی که اونجا هست موزه و کره ی طلایی زیبایی که رو به روش هست مشخص میشه .

این موزه ۲۲ مجموعه داره و شامل آثار هنری کلیساهای کاتولیک رم ، تندیس های زیبا ، آثار هنر عمومی ، پرده های منقوش زیبا ، نقشه ها و نقاشی های ایتالیا و آثار زیبای زیادی اینجا قرار داره ، به خاطر همینه که اینجا دومین موزه پرجاذبه جهانه . تو صده ی گذشته یونسکو تمام شهر واتیکان رو به عنوان شهر تاریخی ثبت کرد که این مشخصه ی خاص و ویژه ی این شهره که یک شهر ثبت جهانی یونسکو باشه .

موزه واتیکان بخش های مختلفی داره یکی از اون بخش ها گالری سنگ شناسیه که ۱۳۷ سنگ نوشته از قبرستان های باستانی رم اینجا نگهداری میشه .

تو بخش تاریخی میتونی اشیاء نظامی از ارتش پاپ و اشیائی که برای مراسم های خاص استفاده میشه ببینی . جسد مومیایی یک زن از مصر باستان هم اینجا قرار داره ، همچنین آثار تمدن پارسی رو هم میتونی اینجا ببینی .کتیبه ی فتح مصر توسط کمبوجیه اثر غرور آفرین این بخشه .

کتابخانه ی موزه واتیکان کتب و اطلاعات تاریخی ارزشمندی داره که ارزش علمی و فرهنگی غنی داره .

تو بخش تندیس های باستانی تابوت های سنگی مرمری و سنگ نوشته هایی از دوره مسیحیت نگهداری میشه. تو نمایشگاه اتومبیل هم قدیمی ترین وسایل نقلیه مثل کالسکه های چوبی و طلایی رنگ و اتومبیل ها نمایش داده میشه ، اتومبیل خاص این بخش اتومبیل اهدایی از نیویورک به پاپه .

اتاق هایی با نقاشی های دیواری زیبا اثر رافائل و شاگردانش که زیبایی خیره کننده به این بخش از موزه داده ، نقاشی فوق العاده این بخش نقاشی دیواری مشهور مدرسه آتن هست که تصویر جمعی از فیلسوفان و افراد مشهور ترسیم شده .

در این موزه سه کره ی جهان نما وجود داره ، یادگاری از ادوار گذشته حتی قبل از کشف قاره آمریکا و اقیانوسیه . به خاطر همین اثری از این قاره ها تو این سه کره نیست . تنها چیزی که منو جذب کرده و مثل نگینی روی این سه کره میدرخشه اسم ایران و خلیج فارسشه . اینم یه سند معتبره دیگه که بگیم خلیج ما همیشه فارسه نه چیز دیگه .

نقشه ای روی چرم اثر داوینچی هم جزئی از آثار خاص این موزه هست ولی از اون بهتر ، گنبد نقاشی شده اثر مایکل آنژ هست که جزء مهمترین شاهکار های هنری دنیاست .

در آخر این که به این موزه بیایید و از دیدن آثار اون لذت ببرین ، ساختمون موزه هم جاذبه ایه برای خودش . پله های مارپیچی فوق العاده ، مجسمه ها و ستون ها با معماری ویژه ، همه و همه باعث میشه اینجا یه جای متفاوت باشه .

یادتون باشه که آخرین یکشنبه هر ماه ورود به این موزه مجانیه و میتونی بیای و رایگان از اینجا دیدن کنی ولی باید تو صف طولانی بایستی تا نوبتت بشه و بتونی بری تو این موزه .

اگر به نظرت این اطلاعات جالب بود، برای دوستات هم بفرست.

راستی!!!!!! میتونی اطلاعات شهرها و کشورهای دیگه رو اینجا ببینی.

https://goo.gl/zC4l8c