مقالات

1395-10-14

نویسنده : زهرا رحمانی

بازارایابی افراد تأثیرگذار به چه معناست؟

بازاریابی افراد تأثیرگذار به معنای بازاریابی محصولات و خدمات برای کسانی است که بر سایر افراد تسلط دارند. این اثرگذاری بر بازار از دانش، محبوبیت یا شهرت یک شخص نشأت می‌گیرد. این نوع بازاریابی تاحدودی مشابه بازاریابی دهان به دهان  است؛ با این تفاوت که به هیچ وجه بر توصیه‌های مستقیم تکیه نمی‌کند.

اثرگذاری طیف وسیعی دارد. هر شخص، گروه، برند، یا مکانی می‌تواند به طور بالقوه یک "تأثیرگذار" باشد؛ برای مثال، بازاریاب‌ها اغلب از افراد محبوب و شناخته‌شده برای بازاریابی محصولات خود استفاده می‌کنند، چراکه این افراد به شدت مورد احترام و برجسته هستند. زمانی که یک فرد محبوب از یک محصول خاص استفاده می‌کند، تولیدکننده آن محصول در معرض دید و احترام ناشی از تأیید و تصدیق آن فرد قرار می‌گیرد.

بلاگ‌نویس‌ها تأثیرگذاران مهمی هستند؛ زیرا آن‌ها به عنوان یک منبع موثق شناخته شده‌اند و طرفداران وفاداری دارند. زمانی‌که یک وبلاگ‌نویس محصول یا خدمتی را توصیه می‌کند قابل اعتمادتر از تبلیغ سنتی آن از سوی عرضه‌کننده است. شرکت‌ها به واسطه افراد تأثیرگذار می‌توانند از بدگمانی و بی اعتمادی بازار نسبت به پیام‌های مستقیم بازاریابی جلوگیری کنند.

این نوع بازاریابی منحصربه فرد است؛ چراکه نیازهای فرد تأثیرگذار را هدف قرار می‌دهد، نه مشتریانش را. شرکت‌ها باید افراد تأثیرگذار را تکریم نموده و روابط عمیق و نزدیکی را با آن‌ها در جهت تصدیق محصولاتشان شکل‌ دهند. این روابط ممکن است شامل اجازه دسترسی به فرد تأثیرگذار به عنوان اولین مصرف‌کننده محصول یا دعوت شخصی به بازدید از شرکت باشد.

تنها ایراد بازاریابی افراد تأثیرگذار این است که به اندازه بازاریابی سنتی قابل کنترل نیست. بدین صورت که اگرچه برخی از افراد تأثیرگذار تنها منجر به تأثیر مثبت برند محصول یا خدمت می‌شوند؛ اما افراد تأثیرگذاری که با یک مسئله حقوقی یا قانونی دست و پنجه نرم می‌کنند و یا در دید عموم کمرنگ شده‌اند، ممکن تأثیر منفی بر میزان موفقیت محصول بگذارند. بنابراین، باید به دقت وجهه فرد تأثیرگذار مورد نظرتان در بازار هدف را بررسی نموده تا بتوانید از بد جلوه دادن و رد شدن محصولات و خدماتتان جلوگیری کنید.

چه کسانی از بازاریابی افراد تأثیرگذار استفاده می‌کنند؟

عطف به انجمن بازاریابی دهان به دهان (Word of Mouth Marketing Association) برندهای مختلف در آمریکا روزانه 3/ 3 میلیون بار به زبان آورده می‌شوند؛ مردم درخصوص هر چیزی، از خوراکی‌های روزانه گرفته تا ماشین‌آلات صنعتی، با یکدیگر صحبت می‌کنند. هر کسب و کاری، بدون توجه به صنعتی که در آن فعالیت می‌کند، می‌تواند از شکل‌گیری یک مکالمه در مورد محصولات یا خدماتش بهره‌مند گردد.

کسب و کارهای کوچک ممکن است از استراتژی‌های آنلاین ارزان برای ارتباط با افراد تأثیرگذار استفاده کنند؛ برای مثال یک رستوران جدید می‌تواند مشتریان وفادار خود را به نوشتن آنلاین دیدگاه‌هایشان تشویق کند و یک مؤسسه زیباسازی مناظر می‌تواند مطالبی در خصوص نکات باغ‌داری منتشر نماید.

شرکت‌های بزرگتر معمولاً استراتژی‌های جامعی برای بازاریابی افراد تأثیرگذار تدوین می‌کنند، به نحوی که تمام پلتفرم‌های شرکت را پوشش دهد. آن‌ها می‌توانند برای جایگاه‌یابی محصولات یا خدماتشان وارد مشارکت‌های پرهزینه‌ای با افراد مشهور و سایر برندها شوند. یک تولیدکننده نوشیدنی انرژی‌زا را در نظر بگیرید که می‌خواهد جوانان را هدف اقدامات بازاریابی خود قرار دهد، این شرکت می‌تواند حامی یک اسکی‌باز حرفه‌ای شود و به طور رایگان نوشیدنی‌های مصرفی او در مسابقات را تأمین کند؛ چراکه یک تکنیک کارآمد در جذب مخاطب جوانی است که بر دوستان و هم‌نسلان خود تأثیر گذار هستند.

شایان ذکر است که شرکت‌های بزرگ، در عین‌حال که روابط فعلی خود با افراد تأثیرگذار را حفظ می‌کنند؛ باید برای "بازاریابی افراد تأثیرگذار" یک رویکرد مستمر و فراگیر داشته باشند.

استراتژی‌های کارآمد بازاریابی افراد تأثیرگذار

  • مرتبط‌ترین و مناسب‌ترین افراد تأثیرگذار در حوزه کاری خود را شناسایی کنید؛ ابزارهای دیجیتال از قبیل  SocMetrics و Appinions، تحلیل دورنمای شبکه‌های اجتماعی برای پروفایل‌های بانفوذ (بر اساس متغییرهای جمعیت‌شناختی) را آسان نموده است.
  • روابط عمیقی را با افراد تأثیرگذار شکل دهید؛ سعی کنید پیش از درخواست از افراد تأثیرگذار برای حمایت از محصولات یا خدماتتان، با آن‌ها رابطه‌ای صمیمانه برقرار کنید. یک پیام ساده در فیسبوک یا توییتر می‌تواند توجه یک فرد تأثیرگذار بالقوه را به کسب و کار شما جلب کند.
  • ترجیحات افراد تأثیرگذار مورد نظر خود را شناسایی کنید؛ محتوا و پیام‌های تبلیغاتی خود (چه چاپی، ویدئویی یا صوتی) را در یک فرمت دسترس‌پذیر و مناسب در اختیار افراد تأثیرگذار قرار دهید.
  • به مقررات پایبند باشید؛ عطف به مقررات کمیسیون تجارت فدرال (Federal Trade Commission)، تمام ارتباطات باید آشکار باشند؛ در این راستا، ابزارهای ساده آنلاین، فرایند آشکارسازی را آسان و یکپارچه می‌سازند.
  • دسترسی به محتوا را تسهیل کنید؛ افراد تأثیرگذار تمایل زیادی به " اشتراک گذاری" محتوا با فالورهای خود در شبکه‌های اجتماعی (درصورت آسان بودن فرایند آن) دارند. ابزارهای آنلاین از قبیل SocialChorus به تسهیل فرایند توزیع محتوای شرکت‌ها کمک می‌کند.
  • شبکه‌های اجتماعی کوچکتر را فراموش نکنید؛ زمانیکه از رسانه‌های اجتماعی صحبت می‌شود، معمولاً شبکه‌هایی چون فیسبوک، یوتیوب و توییتر به ذهن افراد خطور می‌کند؛ با این حال شبکه‌های اجتماعی کوچکتر با مخاطبان کمتر اما در حال افزایش نیز ممکن اثربخشی زیادی بر بازار داشته باشند.

به منظور حداکثر نمودن اثربخشی یک کمپین "بازاریابی افراد تأثیرگذار" لازم است بدانید که این افراد در چه شبکه‌هایی حضور دارند و چه پیامی از سوی آن‌ها بیشترین اثربخشی را به ارمغان می‌آورد. داده‌های حاصل از یک نظرسنجی 10.0000 نفره نشان می‌‌دهد که افراد تأثیرگذار به ترتیب در فیسبوک، مای‌اسپیس، توییتر و لینکدین حضور داشته و دارای بیشترین اثربخشی هستند. در حقیقت این گونه داده‌ها به شما کمک می‌کند تا بهترین شبکه ‌های اجتماعی را به منظور بهره‌مندی از بازاریابی افراد تأثیرگذار شناسایی نمایید.

marketing-schools.org : منبع

برای دریافت مشاوره در حوزه مارکتینگ تخصصی برای محصولات و خدمات خود با ما تماس بگیرید.

02122208937

02126655247

09021160645