مقالات

1396-4-7

نویسنده : زهرا رحمانی

شش استراتژی بازاریابی آنلاین که هر کارآفرینی باید بداند:

اینترنت نحوه راه اندازی و توسعه کسب و کارها را به شدت دگرگون کرده است؛ به نحوی که امروزه به منابع و پتانسیل‌های بسیار بیشتری نسبت به گذشته دسترسی داریم. با این حال، چرا بسیاری از کارآفرینان فرصت‌های بازاریابی الکترونیک را نادیده گرفته و آن را یک هزینه اضافی می‌دانند؟

چندین استراتژی بازاریابی آنلاین وجود دارد که تلاش های یک استارت آپ بدون به کارگیری این استراتژی‌ها بی ثمر خواهد ‌ماند.

5 خصوصیت مهم این استراتژی‌ها که برای رشد یک استارت آپ "لازم" هستند، عبارتند از:

  • مورد انتظار: برخی از انتظارات بازار هدف شما در این استراتژی ها نهفته است و اگر شما آنها را به کار نبندید، مخاطبانتان کمتر به شما فکر می‌کنند.
  • در دسترس: هیچکدام از این استراتژی ها سخت یا پیچیده نیستند؛ ممکن است به کارگیری آنها مستلزم "یادگیری" باشد؛ اما بسیار راحت و در دسترس هستند.
  • قابل استطاعت: شما مجبور نیستید پول زیادی صرف این استراتژی ها کنید، این استراتژی ها حتی توسط استارت آپ هایی با بودجه محدود هم قابل اجرا هستند.
  • ارزشمند: این استراتژی ها تضمین کننده نرخ بازگشت بسیار بالایی هستند، به عبارتی، "عدم به کارگیری" آن ها هزینه زیادی برای شما خواهد داشت!
  • حساس به زمان: درصورتیکه زمان بیشتری را به این استراتژی ها اختصاص دهید، قدرت بیشتری خواهند داشت و هر چه زودتر آن ها را به کار ببندید، به نتایج بهتری دست خواهید یافت.

مجموع این ویژگی ها شما را ملزم به به کارگیری استراتژی هایی می‌کند که در ادامه شرح داده می‌شود:

1 . برند کردن خودتان (Branding Yourself)

کسب و کارهای موفق، از صاحبان خود (کارآفرینان موفقی که هدایت کننده این کسب و کارها هستند) هزاران نیروی محرکه تولید می‌کنند. ساختن برند خودتان، قبل از کار کردن روی برند کسب و کارتان، فرصت بهره مندی از یک تصویر شخصی قابل اعتمادتر برای ارتقاء برندتان را به ارمغان می‌آورد و همچنین قدرت بیشتری را در جهت ملاقات و شبکه سازی با دیگران به شما می دهد. از منظر اقتصادی، این یک استراتژی رایگان است، اما به طور قابل توجهی، به تخصیص زمان نیاز دارد.

2 . بازاریابی محتوا (Content Marketing)

بازاریابی محتوا اشکال گوناگونی دارد و بسته به نحوه تدوین استراتژی از سوی شما، می‌تواند اهداف متعددی را محقق کند. برای مثال شما ممکن است مقالات، کتاب های الکترونیکی و محتواهایی با حجم زیاد را تولید کنید تا نرخ دانلود و تبدیل خود را افزایش دهید، یا اینکه از طریق بلاگ نویسی ترافیک بیشتری را به وبسایت خود منتقل کنید؛ حتی میتوانید از محتوا به عنوان ابزاری در جهت رفع مشکلات مخاطب و یا ترکیبی از کاربردهای فوق بهره گیرید. بازاریابی محتوا به میزان غیر قابل باوری موثر و ارزشمند است و بخش قابل توجهی از انتظارات مشتریانتان را رفع میکند.

3 . بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO-Search engine optimization)

در واقع سئو به فرایند قابل رویت نمودن وبسایت در موتورهای جستجو به‌منظور جذب ترافیک بیشتری از افرادی که در جستجوی محصولات و خدمات شما هستند، اطلاق می‌شود. جایگاه واقعی شما در رنکینگ موتورهای جستجو تا حد زیادی به ساختار وبسایت و استراتژی تولید محتوای شما بستگی دارد. بنابراین اگر در حال حاضر بر یک مبنای منظم محتوا سازی می‌کنید، سئوی وبسایت شما نیاز به سرمایه‌گذاری زیادی ندارد؛ با این حال، بهتر است سرمایه خود را صرف اطمینان یافتن از رتبه مورد انتظارتان در رنکینگ موتورهای جستجو نمایید.

4 . بهینه سازی تبدیل (Conversion optimization)

هدف اکثر این استراتژی‌های جذب افراد بیشتر به وبسایت شما است، اما زمانی که این افراد در وبسایت شما به سر می‌برند باید چگونه عمل کنند؟ درواقع بهینه سازی تبدیل، با افزایش نرخ تبدیل وبسایت به شما کمک می‌کند تا از هر بازدید و از هر بازدیدکننده، منفعت بیشتری کسب نمایید.

5 . بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social media marketing)

پتانسیل قابل توجهی در ایجاد و پرورش یک پروفایل تجاری در شبکه های اجتماعی نهفته است و مجددا محتوا نقش به سزایی در این حوزه ایفا می‌کند. در شبکه های اجتماعی، نرخ رویت برند شما بسیار بالاتر رفته و شهرت بیشتری کسب می‌کنید و در نتیجه ترافیک ورودی وبسایتتان به واسطه لینک هایی که در بستر این شبکه ها درج نموده اید افزایش می یابد.

6 . ایمیل مارکتینگ (Email marketing)

ایمیل مارکتینگ قدرت مبهوت کننده‌ای در بازگشت سرمایه دارد، چراکه هزینه اجرایی آن تقریبا صفر است. جمع آوری مشخصات و اطلاعات تماس مشتریان موجود و مخاطبان پروفایل شما در شبکه های اجتماعی و حتی فرستادن یک خبرنامه ساده، به ترغیب ترافیک بیشتر به سمت وبسایتتان کمک قابل توجهی کرده و جایگاه برند شما را در ذهن مخاطبانتان تحکیم و تقویت می‌کند.

شاید از توضیحات فوق دریافته اید که این استراتژی ها مزایایی کلیدی دیگری نیز دربردارند. استراتژی‌های یادشده به صورت یکپارچه عمل می‌کنند و اگرچه هر کدام به تنهایی قابل اجرا هستند اما هر کدام با دیگری در ارتباط بوده و مکمل یکدیگر هستند؛ بنابراین اگر تمام این 6 استراتژی را با هم دنبال کنید نتایج به مراتب بهتری را خواهید دید.

 

www.entrepreneur.com : منبع

برای مشاوره مارکتینگ در زمینه کسب و کار خود با ما تماس بگیرید.

02122208937

09021160645