مقالات

1396-3-11

نویسنده : مهتاب جهاندار

هر آنچه که باید درباره ویزا بدانید (۱)

هنگامی که قصد دارید به یک کشور خارجی سفر کنید به همراه داشتن ویزا لازم است، ویزا یک مجوز برای ورود به هر کشوری است. بنابراین قادر نیستید بدون ویزا سفری به هر کشور خارجی داشته باشید. بسیاری از افراد، ویزا و پاسپورت را دو سند یکسان می دانند اما این موضوع تصوری اشتباه است، زیرا دو سند متفاوت هستند اما اعتبار آنها در زمینه واحدی به کار گرفته می شود.

پاسپورت و ویزا در برخی موارد با یکدیگر ارتباط دارند. پاسپورت نوعی شناسنامه بین المللی است که در کشور خود باید آن را دریافت کنید. اما در مقابل ویزا توسط کشور مقابل صادر می شود تا شما اجازه سفر به آن مکان را داشته باشید. ویزا ها یا به صورت موقت هستند یا دائمی. ویزای موقت، بیشتر ویزا های مسافرتی هستند که افراد در آن برای مدت معینی به کشوری سفر می کنند. اما در ویزای دائمی افراد قصد دارند مدت زمانی طولانی را در کشور مورد نظر زندگی کنند.

کسب ویزا کار آسانی نیست و باید مراحل قانونی سپری شود، بنابراین نباید انتظار داشت در مدت زمانی کوتاه بتوان آن را کسب کرد. از آنجایی که بیش از ۲۰۰ کشور ویزا را اجباری کرده اند، قطعا سفر به کشورهای خارجی نیازمند برخورداری از ویزا است. البته نیازمندی به ویزا با توجه به برخی شرایط انجام می گیرد. برای مثال چه مدت زمانی در کشور اقامت دارید، کدام کشور را برای سفر انتخاب میکنید، دلیل سفر شما چیست و چند پرسش دیگر...

برای دریافت ویزای کشور مورد نظر بایستی به سفارت آن کشور در کشور خود مراجعه کنید، به نوعی سفارت مورد نظر، گواهی ورود به کشور خود را به شما می دهد و شما نیز می توانید با خیالی آسوده به منطقه مورد نظر سفر کنید. عمدتا دریافت ویزا نیازمند پاسپورتی با اعتبار شش ماهه است. از آنجایی که دریافت ویزا زمان طولانی می طلبد بایستی هر چه سریعتر اقدام به خرید آن نمایید. زیرا این موضوع مدت زمان سفر شما را با تاخیر رو به رو می سازد، ضمن اینکه زمان دریافت ویزا به شرایط خاص بستگی دارد و همیشه هم زمان طولانی برای دریافت آن نباید صبر کرد

همانطور که گفته شد دریافت ویزا زمان بر بوده و نمی توان در کسری از زمان آن را دریافت کرد. اما گاهی اوقات ممکن است ویزا را از دست دهید و در این زمان بایستی به تماس با سفارت بپردازید.

در مقالات بعدی، بیشتر در مورد ویزا خواهیم گفت...