مقالات

1396-4-9

نویسنده : زهرا رحمانی

آیا پیام بازاریابی B2B شما به اندازه کافی موثر و گیرا است؟

"پیام بازاریابی" (Marketing message) بخش مهمی از فرایند برندینگ یک کسب و کار B2B  است، این پیام باید توجه بازار هدف را جلب کند و واکنش مشتریان را به دنبال داشته باشد. ایجاد و انتقال پیام بازاریابی یک فرایند پیچیده است که کوچکترین اشتباهی در طرح آن ممکن است اثرگذاری آن را از بین ببرد و حتی منجر به درک اشتباه مخاطب از برند شود.

 

برای طرح یک پیام بازاریابی موثر و واکنش‌برانگیز 10 نکته را باید رعایت کنید:

1.در یک تیم بازاریابی "من" وجود ندارد.

هنگام تدوین استراتژی و تاکتیک‌های بازاریابی از دخیل کردن تمام بازیگران کلیدی کسب و کار خود اطمینان حاصل کنید تا اشتیاق لازم برای نوآوری را در آن‌ها ایجاد کنید.

2.تعهد، تعهد و تعهد!

پیام بازاریابی و جایگاه‌یابی برند باید حداقل یک چشم‌اندار سه ساله داشته باشد و به منابع، زمان و نیروی انسانی شرکت متعهد باشد.

3.صداقت بهترین سیاست است.

پیام بازاریابی و جایگاه‌یابی برند باید با توجه به اهداف شرکت، خواسته‌ها و نیازهای بازار هدف، نقاط تمایز کسب و کار، رقبا، ویژگی‌های بازار و ادراک شما از مسائل صنعت باشد.

4.ابتدا منفعت برسانید.

جایگاه‌یابی ممکن است فرایند دشواری باشد؛ بنابراین اگر در ابتدای کار تمرکز بر روی کارکردها و ویژگی‌های کسب و کارتان باشد، فهم مخاطب از برندتان دشوارتر می‌شود. افرادی با قدرت تصمیم‌گیری، دریافت منفعت را به دریافت اطلاعات جزئی یک کسب و کار ترجیح می‌دهند.

5.رقبای خود را بشناسید.

اگر رقبایتان را نشناسید چگونه می‌توانید جایگاه خود را در مقابل آن‌ها مشخص نمایید؟ رقبا و چگونگی خلق ارزش توسط آن‌ها را شناسایی کنید و از نقاط ضعف و قوت آن‌ها به نفع خود بهره ببرید.

6.سفیران برند خود را تقویت کنید.

هنگامی که پیام و جایگاه برند، محصول یا خدمات خود را مشخص نمودید، اطمینان حاصل کنید که افراد تیم توانایی انتقال صحیح و هماهنگ پیام و برند کسب و کارتان را دارند.

7.در پیامتان هدف را مجسم کنید.

هنگام طراحی پیام بازاریابی خود، به جای تأکید بر وضعیت موجود بر وضعیت مطلوب مورد تصورتان تمرکز نمایید.

8.ثبات، رمز موفقیت است.

از پیام بازاریابی خود به عنوان مبنای تمام ارتباطات داخلی و خارجی استفاده کنید. تمام ابزارهای ارتباطی چاپی و و الکترونیکی شما باید متمرکز بر پیام استراتژیک‌تان باشد.

9.از عام بودن بپرهیزید.

"همه چیز برای همه به معنای هیچ چیز برای هیچکس است". مصداق این حقیقت در دنیای واقعی این است: "ما تمام مشکلات دیجیتالی که ممکن است برای شما پیش بیاید را حل می‌کنیم".

10.پیام خود را ارزیابی و در صورت نیاز، تعدیل کنید.

اکثر پیام های بازاریابی نشأت گرفته از آزمون و خطا، تجارب و بازخورد مشتریان است. در نظر داشته باشید که آنچه اکنون صحیح و به‌جا است ممکن است فردا نامربوط و منسوخ تلقی شود.

برای مشاوره مارکتینگ تخصصی گردشگری با ما تماس بگیرید.

02122208937