مقالات

1395-10-9

نویسنده : علی ناظمی

توریسم به مجموعه ای از فعالیت ها، خدمات و صنایع می گویند که امکانات مسافرت را فراهم می آورند که شامل امکانات حمل و نقل، رفاهی، خوراکی و آشامیدنی، فروشگاه های خرده فروشی، تجارت سرگرمی و دیگر خدمات درمانی فراهم شده برای افراد یا گروه هایی هستند که از خانه دور می باشند. سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) مدعی است که گردشگری اخیرا بزرگترین صنعت در جهان با درآمد سالیانه بیش از سه تریلیون دلار است. کلمه توریست از توریسم می آید که به معنی سفر برای لذت و تفریح است. افرادی که برای لذت ، کسب و کار و یا هر کاردیگری به مکان های دور می روند و برای یک دوره نهایتا یک ساله آنجا می مانند، توریست نامیده می شوند.مسافر برای مقصد خود ومکان های جذاب پیش روی خود مانند توریست برنامه ریزی نمی کند. در واقع تفاوت توریسم و مسافر با این تعاریف مشخص میشود. در ادامه به معرفی انواع توریسم میپردازیم:

  1. توریسم ساحلی:

بسیاری از توریست ها تعطیلات خود را در سواحل سپری میکنند. آنها استراحت میکنند و از تعطیلات و نسیم اقیانوس لذت میبرند. سپری کردن تعطیلات در سواحل قدمتی 150 ساله دارد.

  1. توریسم زمستانی:

سابقه توریسم زمستانی به نیمه اول قرن 19 بازمیگردد که ثروتمندان اروپا به آلپاین و نواحی اطراف ان رفت و آمد مکرر داشتند.

  1. توریسم پزشکی:

مردم برای عملهای جراحی خود و موارد پزشکی به کشورهای دیگر در حال رفت و آمد هستند. برای نمونه مردم اروپای غربی برای درمان موارد مربوط به دندانپزشکی خود به اروپای شرقی میروند و یا امریکایی ها برای عملهای جراحی پلاستیک خود به مکزیک میروند.

  1. توریسم تحصیلاتی:

جوانان بعنوان دانشجویان قابل تعویض در کشورهای دیگر، میتوانند درس بخوانند. زمانی که آنها به کشور میزبان میروند مطالعه میکنند و به زبان و فرهنگ آن کشور، صحبت و رفتار میکنند.

  1. توریسم ورزشی:

افزایش تعداد طرفداران ورزش ها باعث افزایش توریسم ورزشی در کشورهایی که رخدادی خاص در آنها برگزار می شود شده است. بارز ترین نمونه در این مورد بازیهای المپیک و مسابقات قهرمانی دنیا در رشته های مختلف هستند که تعداد زیادی را به خود جذب میکنند.

  1. توریسم چشمه های معدنی:

استفاده از چشمه های معدنی از دوره امپراطوری روم بین مردم رایج بوده است. در طی قرن 19 این نوع توریسم در سرتا سر اروپا ظهور کرد و تا امروزه مردم برای تأثیر پزشکی آبهای معدنی به مکانهای دیگر میروند.

  1. توریسم ماجراجویانه:

در ده های گذشته سفرهایی برای رفتن به مکانهای عجیب و غریب صورت گرفته و عمومی تر شده است، توریستها بدنبال فعالیتهای هیجان انگیز مانند قایق سواری، کوهنوردی و یا حتی جنگلهای بارانی در دوردستها به مکانهای دوری میروند.

  1. توریسم مذهبی:

توریستهای مذهبی برای زیارت به اماکن مذهبی میروند. اماکنی مانند واتیکان برای مسیحیان و یا مکه برای مسلمانان.

  1. توریسم محیط زیست:

اخیرا بیشتر مردم توریسمی را انتخاب میکنند که به محیط زیست صدمه ای وارد نکند، برای نمونه آنها از وسایل نقلیه ای که با سوخت کار میکنند اجتناب میکنند و یا حتی برخی پیشنهادات آژانسها برای تعطیلات، شرکت در پروژه ای زیست محیطی است.

 

www.English-online.at  :منبع

برای مشاوره در زمینه کسب و کار خود با ما تماس بگیرید.

02122208937