مقالات

1395-10-8

نویسنده : زهرا رحمانی

چگونه یک طرح بازاریابی گردشگری (Tourism Marketing Plan) بنویسیم؟

طرح بازاریابی گردشگری خلاصه ای از رویکرد کلی تبلیغ، ترویج و بازاریابی مقصد است که فرایند نوشتن آن، تحقیق و درک درآمدهای بالقوه بازاریابی را شامل می‌شود. برای نوشتن یک طرح بازاریابی گردشگری، ابتدا فرایند و نتایج فعالیت‌های گذشته را بررسی کنید و ببینید کدام مولفه‌ها به درستی کار کرده‌اند و کدام مولفه ها باید در رویکرد سال جدید تعدیل شوند؛ سپس بازار هدف را از منظر متغییرهای رفتاری و جمعیت شناختی تحلیل نموده و با توجه به آن استراتژی های بازاریابی خود را تدوین کنید و با تعیین اهداف کسب و کار خود استراتژی‌ها را در قالب تاکتیک ها و برنامه‌های زمانبندی شده به اجرا درآورید. در ادامه این مراحل به تفصیل شرح داده شده است.

  • در اولین قسمت طرح بازاریابی خود تمام اقدامات موفق گذشته که منجر به افزایش بازدیدکنندگان مقصد شده را از اقدامات ناموفق متمایز نموده و در قالب دو فهرست مجزا به همراه هزینه اقدامات و پیشنهاداتی در جهت بهبود آنها بنویسید. درخصوص گرایش های فعلی بازار در صنعت گردشگری تحقیق کنید تا بتوانید حوزه تبلیغات خود را بسنجید. موفقیت‌ها و شکست‌های رقبای خود (مقاصدی با جاذبه ها و بازار هدف مشابه) را بازبینی کنید؛ به این ترتیب اشتباهات آن‌ها را مرتکب نخواهید شد و قادر به سرمایه گذاری بر اقدامات موفقیت آمیز آن‌ها می‌شوید.
  • نواحی جغرافیایی و جمعیت‌شناختی بازار هدف خود را تحلیل و بررسی نمایید و در خصوص رویکردهای آن‌ها، سطوح درآمدی و عادات مسافرتی آن‌ها تا می‌توانید اطلاعات کسب کنید و یافته‌های خود را در دومین قسمت از طرح بازاریابی خود لحاظ نمایید تا بتوانید اقدامات و تاکتیک های بازاریابی مورد نظر خود را تعیین کنید.
  • در قسمت سوم، استراتژی های مطلوبتان جهت بازاریابی مقصد را مشخص کنید. این استراتژی ها باید در مقوله های کوچکتری از قبیل بازاریابی آنلاین، بازاریابی چاپی و مشارکتی جای بگیرند و بازار هدف هر کدام به همراه منافع بالقوه‌ای که به همراه دارند مشخص شود.
  •  اهداف بازاریابی خود را در قسمت چهارم طرح شرح دهید. در این قسمت باید جایگاه آینده مقصد در بازار هدف، اهداف رشد کوتاه و بلند مدت، اهداف مالی و نرخ بازگشت سرمایه را تعیین کنید. این پیش‌بینی ها باید براساس عملکرد گذشته باشد و هزینه- منفعت هر اقدام به طور بالقوه محاسبه شود.
  • در قسمت پنجم طرح خود استراتژی‌های بازاریابی را در قالب اقدامات و تاکتیک های بازاریابی با جزئیات بنویسید و میزان هزینه‌کرد، بودجه قابل تخصیص، بازار هدف و میزان بازگشت سرمایه هر اقدام را مشخص کنید.

اکنون می‌توانید طرح بازاریابی خود را با طرح یک برنامه زمانی یک ساله ببندید. زمانبندی مهمترین جنبه طرح بازاریابی شما است. بنابراین به‌طور خردمندانه، تاریخ‌ اجرای برنامه‌های طرح را بر اساس مقصد مورد نظرتان، فصل‌های شلوغ و خلوت، تعطیلات پیش رو و اهدافی که قصد تحقق آن‌ها را دارید تنظیم نمایید.

برای خدمات مشاوره مارکتینگ با ما در تماس باشید.

شماره تماس : 02122208937

smallbusiness.chron.com : منبع